Dzieci Maryi

Pobożność Maryjna była żywa w Kościele już od początków chrześcijaństwa. Przejawem tego były różnorodne ruchy i stowarzyszenia oddające cześć Maryi. Współcześnie istniejący ruch Dzieci Maryi ma swoje początki w Sodalicjach Mariańskich, istniejących już od XVI wieku i skupiających zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Członkowie tego ruchu chcieli „poprzez miłość Matki Najświętszej i wierną Jej służbę dążyć do zdobycia wybitnych postępów w nauce i cnocie chrześcijańskiej”. Do Sodalicji Mariańskiej należał również Karol Wojtyła.

W naszej parafii grupa Dzieci Maryi istnieje od 2018 roku. Jej założycielem i pierwszym opiekunem jest ksiądz proboszcz Daniel Kasprzak i ss. Józefina Piecha ze zgromadzenia de Notre Dame. Obecnie do wspólnoty przynależy około 20 dziewcząt. Diecezjalnym opiekunem Marianek jest ks. Mariusz Sobek i ks. Tomasz Gruca.

Oficjalne i uroczyste przyjęcie do grona Dzieci Maryi ma miejsce 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wtedy to kandydatki publicznie zawierzają się Matce Boskiej i przyjmują medalik – znak przynależności do wspólnoty. Najmłodsze dziewczęta noszą medalik na różowej wstążce, trochę starsze – na zielonej, a najstarsze – na niebieskiej. Te, które wytrwają w ideałach wyrażonych w powinnościach Dzieci Maryi aż do ślubu otrzymują medalik na białej wstążce. Zewnętrznym znakiem przynależności do grupy Dzieci Maryi jest również skromny strój – biała bluzka lub sweter i czarna spódnica oraz pelerynki.

Mariankami są dziewczęta, które poprzez naśladownictwo Maryi chcą być bliżej Boga. Na wzór Dziesięciu Przykazań zostały stworzone obowiązki Dziecka Maryi, które dziewczęta powinny wypełniać zawsze i wszędzie. Oto one:

1. Dziecko Maryi żyje w łasce uświęcającej.
2. Bierze czynny udział w Eucharystii.
3. Czci Niepokalaną i pragnie Ją naśladować.
4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie.
5. Pogłębia swą wiedzę religijną. Uczęszcza na spotkania Dzieci Maryi.
6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie.
7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie.
8. Jest wzorem ucznia.
9. Śpieszy bliźnim z pomocą.
10. Jest apostołem wśród otoczenia.

Każda Marianka posiada legitymację, na której te obowiązki są wypisane. Ważnym elementem w życiu każdej Marianki jest służba przy ołtarzu. Wyraża się ona poprzez aktywny udział ze sztandarem w niedzielnej Eucharystii oraz w nabożeństwach, zwłaszcza majowych i różańcowych. Służymy również w czasie różnych uroczystości parafialnych oraz wtedy, gdy przypada jakakolwiek uroczystość, święto czy wspomnienie Maryjne.

Równie ważnym elementem jest formacja duchowa, która dokonuje się poprzez cotygodniowe spotkania, na których poznajemy lepiej Maryję i historię Jej kultu, a także zgłębiamy naszą wiarę. Zdobywanie wiedzy przeplatane jest śpiewem na cześć Maryi oraz różnymi zabawami. Często też w ramach spotkań organizujemy wycieczki do różnych ciekawych miejsc.

Co roku na Górze św. Anny organizowane są trzydniowe Dni Skupienia dla Dzieci Maryi z diecezji opolskiej i gliwickiej, w których również nasza grupa bierze udział. Jest to okazja do wspólnego wielbienia Maryi, a także do poznania Marianek z innych parafii i nawiązania nowych znajomości. Inną taką okazją jest Turniej sprawności Dzieci Maryi organizowany w Leśnicy przez Siostry Służebniczki NMP Niepokalanie Poczętej.

Spotkania Dzieci Maryi w naszej parafii odbywają się każdy czwartek po Mszy świętej szkolnej, tzn. ok. godz. 18.45. Serdecznie zapraszamy wszystkie dziewczęta!

„O Niepokalana Dziewico, Bogarodzico Maryjo. Wobec wszystkich tutaj obecnych, obieram Ciebie dzisiaj za moją Panią i Matkę. Postanawiam mocno, Tobie zawsze wiernie służyć, żyć w łasce uświęcającej i troszczyć się o to, aby przybliżyć królestwo Twego Syna (...)"

Odeszli do Pana...