Jubileuszowy Rok Jakubowy

23 stycznia 2021

2021 jakubCzy wiecie, że... obecny rok 2021 to Jubileuszowy Rok Jakubowy? Rok Świętego Jakuba Apostoła zostaje ogłoszony, gdy wspomnienie liturgiczne Świętego wypada w niedzielę 25 lipca, a tak jest w tym roku.Tradycja ta trwa w Kościele już od 1126 r., wiąże się z nią m.in. możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

W naszej diecezji odpust można uzyskać nawiedzając kościół Świętego Jakuba Apostoła

kościołami stacyjnymi są:
- Bazylika Mniejsza św. Jakuba i Agnieszki w Nysie
- Kościół św. Jakuba w Skorogoszczy

- Kościół św. Jakuba w Raciborzu (na Rynku)

1 stycznia 2021 roku w Kościele rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Jakubowy. W związku z tym Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wszystkim wiernym, którzy od dnia 31 grudnia 2020 r. aż do dnia 31 grudnia 2021 r., odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła. Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

Dnia 14 grudnia 2020 r.
PENITENCJARIA APOSTOLSKA z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka chętnie udziela łaski
zgodnie z prośbami na cały Rok Święty Jakubowy, zgodnie z załączonym wykazem od Prot. N.
910/20/I do Prot. N. 957/20/I.

niedogodności własnego życia.

Dlatego więc, aby dostęp do łaski Bożej, udzielanej mocą władzy kluczy Kościoła, okazał się
łatwiejszy przez duszpasterską miłość, Penitencjaria usilnie prosi, aby kapłani wyposażeni we
właściwe uprawnienia do przyjmowania spowiedzi, ochoczo i wielkodusznie poświęcali się
sprawowaniu sakramentu pokuty.
Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

Mauro Kard. PIACENZA
Penitencjarz Większy