Parafia Ścięcia św.  Jana Chrzciciela

w Grobnikach

69 rocznica śmierci 2 lutego - ks. Proboszcza Bertholda Richtarskiego

02 lutego 2021

proboszcz richtarskyPierwszy proboszcz powojenny (1919-1946) urodził się 4 maja 1880 roku w Niekazanicach, pow. głubczycki jako syn właściciela majątku chłopskiego i późniejszego posła do landtagu Hermana Richtarskiego. Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 1914 r., był wikariuszem w Dolnim Benesovie, Nowej Cerekwi i od 1921 roku w Kietrzu. Został prezesem kietrzanskiego Katolickiego Związku Czeladników. Od 12 marca 1925 roku pełnił posługę jako proboszcz parafii Debrzyca, oddzielonej w 1919 r., od parafii Grobniki. Rozszerzył tamtejszy cmentarz przykościelny. Polecił wybudować kaplicę w Nustift (NOWOSADY).

W czasie jego posługi został zakupiony dla Debrzycy dwa nowe dzwony, dokonano renowacji organów (po których nie ma śladu), zelektryzowano kościół, który 1935 roku otrzymał nowy hełm wieży, nowy dach i tynk zewnętrzny. W 1936 r., w kościele tym zainstalowano system ogrzewania, a w 1937 r., wieża otrzymała zegar. 17 marca 1945 r., ks. Richtarsky ewakuował się z parafianami przed frontem w Sudety, lecz powrócił do Debrzycy. W lipcu 1946 r. został wysiedlony do Niemiec. Został administratorem w parafialnym w Langenhagen, Eichsfeld, następnie duchownym domowym w szpitalu Hochneukirch, w Nadrenii i po 2 latach trafił do domu starców w Garzweiler, powt. Grevenbroich. Chorował na wzmagającą się arteriosklerozę i doznał udaru mózgu. Zm. 2 lutego 1952 r. i został pochowany w Garzweiler. 

 

proboszcz richtarsky

Ten w sutannie to Ks. Richtarsky Berthold

Informacje parafialne

Zobacz aktualne informacje
związane z życiem parafii:

Intencje parafialne

Ogłoszenia parafialne


Parafia online

live

 
 

Przetarg Remont Dachu

remont dachu
Rzymskokatolicka Parafia Ścięcia
św. Jana Chrzciciela w Grobnikach
zaprasza do udziału w postępowaniu
na wykonanie zadania:
Remont i przebudowa pokrycia dachu
wraz z kompleksowym remontem
istniejącej więźby dachowej.

ZOBACZ WSZYSTKIE DOKUMENTY

Msze św. i spowiedź

w niedzielę:

8.00 Grobniki, 9.30 Debrzyca, 11.00 Grobniki

w dni powszednie:

Pn, śr, cz, pt, 17.00 Debrzyca , 18.00 Grobniki ; wt, sb. 7.00 Grobniki, 8.00 Debrzyca

 

Spowiedź zawsze przed mszą święta pól godziny

Nasza Parafia

Proboszcz: ks. Daniel Kasprzak

 

Adres: Grobniki
ul. Kościelna 2, 48-100 Głubczyce
Telefon: 77 485 67 88
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Więcej

Regulamin cmentarza

Informacje dodatkowe


 

Polecane strony

diecezja opolska


wsd


wsd


doxa


doxa