Rozpoczęły się Dni Krzyżowe

09 maja 2021

2021 dni krzyzowe2W poniedziałek, wtorek i środę VI tygodnia wielkanocnego obchodzone są Dni Krzyżowe. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych. W te dni wieczorem przeprowadzimy procesje w których jak co roku modlić się będziemy o obfite plony ziemi i błogosławieństwo Boże w pracy na roli. Zapraszam parafian, a zwłaszcza rolników do uczestnictwa w tych modlitwach i procesji do Krzyża o godz. 17.00 w Debrzycy i o godz. 18.00 w Grobnikach. W poniedziałek pójdziemy procesyjnie do (Debrzyca do krzyża na ul. Kościuszki koło domu państwa Czernieckich; wtorek Krzyż przy dębach koło kościoła; środa Krzyż na cmentarzu przy kościele. )(Grobniki kaplicy św. Marka; wtorek św. Jan Nepomucen ; środa Krzyż na ul. Szkolnej u państwa Lehun).

Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. 470 r. biskup Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.
Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX w. śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud - wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.
Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek należy odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów", we wtorek - „o uświęcenie pracy ludzkiej" i w środę - „za głodujących".