5-12 września: 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie

07 września 2021

52kongresPod hasłem „W Tobie są wszystkie me źródła” odbędzie się w dniach 5-12 września br. 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie z udziałem papieża Franciszka. Na Kongresie będzie również obecnych dwunastu biskupów z Polski, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Kongres rozpocznie się 5 września Mszą świętą na Placu Bohaterów w centrum Budapesztu. Będzie ona połączona z Pierwszą Komunią i rozpoczęciem roku szkolnego dla katolickich ośrodków oświatowych. W kolejnych dniach do 10 września Kongres przeniesie się do hali Hungexpo. W programie przewidziano prelekcje, świadectwa, katechezy, dyskusje panelowe, a także wydarzenia kulturalne.

W Kongresie będzie uczestniczyć dwunastu biskupów z Polski: abp Stanisław Gądecki, arcybiskup poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wiceprzewodniczący CCEE; bp Andrzej F. Dziuba, biskup łowicki, delegat Konferencji Episkopatu Polski na Międzynarodowe Kongresu Eucharystyczne; abp Eugeniusz Popowicz, arcybiskup archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku grecko-katolickiego; bp Arkadiusz Trochanowski. biskup diecezji olsztyński-gdańskiej obrządku grecko-katolickiego; bp Włodzimierz R. Juszczak OSBM, biskup diecezji wrocławsko-koszalińskiej obrządku grecko-katolickiego; bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą; bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej; bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej; bp Adrian J. Galbas, SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej; bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej; bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego; bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Msza św. w języku polskim – łacińskim będzie miała miejsce 8 września o godz. 17 (Budapest Magyarok Nagyassonya – templom, Magyarok Nagyassonya ter 1, Budapest 1089).

11 września rozpocznie się dwudniowy kulminacyjny etap Kongresu Eucharystycznego. Kard. Péter Erdő odprawi tego dnia Mszę świętą na Placu Kossutha, a następnie poprowadzi procesję eucharystyczną do Placu Bohaterów. Tam też następnego dnia odbędzie się celebracja wieńcząca Kongres Eucharystyczny z udziałem papieża Franciszka.

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się we Francji w 1881 roku. Celem tego wydarzenia jest dawanie świadectwa o realnej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz promowanie lepszego zrozumienia liturgii i Eucharystii w życiu Kościoła. Kongresy odbywają się zwyczajowo co cztery lata. Ostatni odbył się na Filipinach.

Więcej informacji o Kongresie i zgłoszeniach uczestnictwa dostępnych jest na stronie: www.iec2020.hu.

vaticannews.va / BP KEP

Odeszli do Pana...