2 listopada- wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

1 listopada 2021

2021 2 listopadaWe wtorek (2XI) wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze o godzinie 7.00, 12.00, 18.30 w Grobnikach a w Debrzycy o godzinie 8.00.

Geneza dnia i jego treść

W Martyrologium Rzymskim czytamy na ten dzień: „Dzisiaj wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Kościół, wspólna i kochająca Matka, oddawszy należną cześć wszystkim swoim dzieciom, radującym się już w niebie, stara się teraz gorącymi modłami do Chrystusa, swego Pana i Oblubieńca, przyjść z pomocą wszystkim jeszcze w czyśćcu cierpiącym, aby jak najrychlej mogli dojść do społeczności z błogosławionymi w radości wiekuistej”.

W tym jednym zdaniu mamy wytłumaczony cały sens dzisiejszego święta. Kościół przypomina nam tajemnicę czyśćca i mobilizuje wszystkie swoje dzieci na ziemi do niesienia pomocy tym zmarłym braciom, którzy potrzebują od nas pomocy. Tak przeto liturgia dnia dzisiejszego jest uzupełnieniem i rozszerzeniem tajemnicy świętych obcowania.

Anioł przynoszący ulgę duszom czyśćcowymUroczystość dzisiejszą zainicjował św. Odilon (zm. 1048), czwarty z kolei opat słynnego klasztoru benedyktynów z Cluny we Francji. Rychło ten szczęśliwy pomysł przejęły wszystkie klasztory, zależne od Cluny, potem wszystkie klasztory benedyktyńskie. W ślad za ich przykładem poszły inne zakony i diecezje, także w wieku XIII święto stało się zwyczajem powszechnego Kościoła na Zachodzie. Geneza przeto dnia obecnego jest wręcz przeciwna od dziejów historii uroczystości Wszystkich Świętych. Tam inicjatywa wyszła odgórnie, od zwierzchności Kościoła. Tu natomiast powstało dzięki prywatnej inicjatywie a potem powszechnemu zwyczajowi. Na dzień modłów za zmarłych św. Odilon wyznaczył dzień najbliższy po Wszystkich Świętych. Kościół ten zwyczaj usankcjonował przez ustanowienia święta, obowiązującego cały Kościół łaciński. Papież Benedykt XV w 1915 roku zezwolił, aby każdy kapłan tego dnia mógł odprawiać trzy Msze święte w intencji zmarłych.