Kolędowanie przed Pasterką
24 grudnia 2021
Serdecznie zapraszam na koncert kolęd przed pasterką o godzinie 23.00 w kościele w Grobnikach wykonaniu Viktorii Strzody.
Okres Bożego Narodzenia jest czasem radości, spotkań przy stole, bycia we wspólnocie z najbliższymi i przyjaciółmi, czas choinki, kolęd. Z rozrzewnieniem wspominam z mojego dzieciństwa ten okres. Nie było wtedy komórek, smart fonów, za to domy rozbrzmiewały śpiewem kolęd. Dziś śpiewa się kolędy w kościele, w szkole przygotowując spotkania opłatkowe i podczas tych spotkań, słyszymy je w radio, telewizji. Nie wiem, czy jednak dziś śpiewa się kolędy w polskich domach, może tylko w wigilię po wieczerzy?
Kolęda towarzyszyła Polakom przez całe dzieje. Obok tych tradycyjnych, które do dziś rozbrzmiewają w kościołach i wspólnotach, powstawały też kolędy okolicznościowe, których słowa nawiązywały bezpośrednio do polskiego doświadczenia historycznego. Te kolędy krzepiły i dodawały otuchy pokoleniom powstańców, legionistów, żołnierzy. Odzwierciedlały smutek zesłańców i więźniów, tęsknotę do wolności, do bliskich i do tradycji rodzinnych. Wyrażały nade wszystko wiarę i miłość do nowonarodzonego Jezusa oraz nadzieję rychłej wolności. Oto kolęda napisana przez Karola Balińskiego po Powstaniu Styczniowym, śpiewana na melodię „W żłobie leży”:
„Oto z nami tułaczami, cały polski klęka kraj.
Co chcesz, Panie, uczyń z nami,
ale Polsce wolność daj!
Przyjmiem chętnie z Twojej ręki
wszystkie kary, wszystkie męki,
ale Polsce męki skróć.
Boże Ojcze, Boże wielki
weź krew naszą do kropelki,
ale Polsce wolność zwróć”
Legioniści, łamiąc się czarnym chlebem zastępującym opłatek, śpiewali w okopach:
„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi
I w nasze serca nadzieja wschodzi,
Że Ojczyznę uwolnimy
I Moskala wypędzimy
Z naszym Piłsudskim.”
Kiedy to Pasterkę dla legionistów odprawił w obozie polskiego żołnierza nad Styrem ks. bp Władysław Bandurski, pod wołyńskie niebo popłynęły słowa krzepiącej kolędy:
„A gdy wreszcie wolną Polskę uzyskamy
Wtenczas wszyscy razem głośno zaśpiewamy:
Żyj Polsko kochana, z dawna wyglądana!
Hej, kolęda, kolęda.”
Pierwsze święta w wolnej Ojczyźnie powitano majestatycznym „Bóg się rodzi”, prosząc Nowonarodzonego, aby dał rodakom siłę, zgodę i jedność w odbudowie kraju po 123 latach niewoli:
„Boże wielki, przed Twym tronem
zgromadzony lud Twój staje,
z czołem w ziemię pochylonym
głęboką cześć Ci oddaje.
Wzbudź w Narodzie ufność,
zgodę między wszystkimi stanami
niech po cierpieniach, w nagrodę
miłość mieszka między nami”.