Zaproszenie na uroczystość NMP Królowej Polski - 2 maja 11:00

matkaboskaNa prośbę Konferencji Episkopatu Polski, rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą dekretu zdecydowała, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będzie obchodzona w sobotę, 2 maja 2020r.

Dlatego zapraszam na uroczystość NMP Królowej Polski w tym dniu na Mszę świętą w int. Ojczyzny i OSP Grobniki o godzinie 11.00.

Rok 1655. Rzeczpospolita tonie w odmętach potopu szwedzkiego. Broni się jedynie klasztor na Jasnej Górze. Za jego murami niespełna trzystuosobowa załoga – w tym tylko stu sześćdziesięciu żołnierzy oraz siedemdziesięciu zakonników – pod przywództwem przeora jasnogórskiego klasztoru Ojca Augustyna Kordeckiego, bez reszty oddana Ojczyźnie, stawia heroiczny opór ponad trzytysięcznej armii szwedzkiej, dowodzonej przez generała Bernharda Muellera. Henryk Sienkiewicz na kartach "Potopu" ówczesną sytuację ujął w znamienne słowa: "Kraj cały był jako okręt pogrążony juz w otchłani, a jeno ów klasztor sterczał jeszcze jak koniec masztu nad falami."Szwedzi nie zdobyli klasztoru. Zwycięska obrona Jasnej Góry miała decydujące znaczenie dla dalszego przebiegu tej wojny. Krakowski historyk z przełomu XIX i XX w. Michał Bobrzyński napisał: "Jeden ten fakt wstrząsnął do głębi zgnuśniałym narodem." Cały naród bez zastrzeżeń uwierzył, że tylko dzięki pomocy Matki Bożej obroniła się Jasna Góra i obroni się Rzeczpospolita. Jednak do pełnego zwycięstwa droga była jeszcze bardzo trudna i długa.

W tym trudnym okresie Ojciec Święty Aleksander VII, który w tej wojnie stał po stronie Rzeczpospolitej i wiedział, w jak trudnej sytuacji się znajdowała, pisał do króla Jana Kazimierza: "Maryja was wyratuje, toć to Polski Pani, Jej się poświęćcie, Jej oficjalnie ofiarujcie, Ją Królową ogłoście, przecież tego sama chciała." Zwycięstwo odniesione w obronie Jasnej Góry sprawiło, że król Rzeczpospolitej Jan Kazimierz, idąc za radą Ojca Świętego, postanowił uznać Matkę Bożą za Królową Korony Polskiej. 1 kwietnia 1656 roku, w czasie Mszy Świętej odprawianej we lwowskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podczas Podniesienia, król opuścił swój tron, zdjął koronę i klęcząc przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, złożył ślubowanie: "Wielka Boga-Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. Ja, Jan Kazimierz (...) do Najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram."  Po Mszy Świętej, w czasie odmawiania Litanii Loretańskiej, nuncjusz papieski Piotr Vidoni po trzykroć zaśpiewał, a wierni powtórzyli: "Królowo Korony Polskiej – módl się za nami." Od tej chwili Matka Boska stała się nie tylko Królową Narodu Polskiego, ale także Królową Polski.

Odeszli do Pana...