We wtorek Święto Świętych Młodzianków

27 grudnia 2021

2021 mlodziankiMoże wydawać się dziwnym to, że w tak wielce radosnym dla nas okresie Oktawy Narodzenia Pańskiego, a dokładnie w czwartym jej dniu, znowu pochylamy się nad męczeństwem.

We wtorek Święto Świętych Młodzianków msze św. w int. dzieci o godzinie 9.30 w Debrzycy i 11.00 w Grobnikach. Serdecznie zapraszam.

Biskup Opolski serdecznie zaprasza na doroczne spotkanie modlitewne dla wszystkich pracujących na co dzień za granicą, czyli tzw. emigrantów zarobkowych oraz ich rodzin. Spotkanie dobędzie się w Święto Świętych Młodzianków 28 grudnia w Sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 11.00.

Wcześniej, w drugim dniu, przeżywaliśmy niezawinione męczeństwo św. Szczepana. Tym razem także jest ono niezawinione. I na o wiele większą skalę. Gdyż na rozkaz Heroda Wielkiego, króla żydowskiego zostaje zamordowanych, jak podają różne źródła, około 50 małych chłopców. Zamordowanych tylko dlatego, że ów władca obawia się detronizacji przez dopiero co narodzonego, obiecanego ustami proroków i oczekiwanego przez naród żydowski, Mesjasza – króla żydowskiego.

Może to i dziwne, ale powinno być zrozumiałe, ponieważ wiąże się bardzo blisko z narodzinami Pana Jezusa w ludzkim ciele. Św. Szczepan jest pierwszym, bezpośrednim i świadomym męczennikiem za wiarę w Jezusa, za swe zasady i idee z tym związane. Natomiast św. Młodziankowie oddają swoje życie za Chrystusa niejako przy okazji, pośrednio, nieświadomie. Bo to nie oni są celem zabójstwa. Oprawcy Heroda ścigają Jezusa, zaś chłopcom z Betlejem przyszło „tylko” urodzić się w czasie zbliżonym do Narodzenia Pańskiego. Niemniej są oni uznani za męczenników, ponieważ umierają za Mesjasza. Tradycja Kościoła podkreśla, że otrzymują oni „chrzest krwi” i nazywa ich "pierwocinami Kościoła". Ich kult rozpoczyna się w I stuleciu po Chr., a w V jest już bardzo powszechny.

Odeszli do Pana...