Zakończenie Roku Pańskiego 2021

27 grudnia 2021

2021 koniec rokuW piątek zakończenie Roku Pańskiego 2021. Eucharystia dziękczynna o 15.00 w Debrzycy i 17.00 w Grobnikach.

Z uwagi na fakt, iż 31 grudnia 2021 roku jako dzień świętowania pożegnania starego roku przypada w tym roku w piątek, dla dobra duchowego wiernych, biskup opolski Andrzej Czaja udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym tego dnia na terenie diecezji opolskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Tak zwany sylwester jest powszechnie kojarzony z wesołą zabawą, którą ludzie żegnają stary i witają nowy rok, z fajerwerkami i szampanem. O człowieku, od imienia którego pochodzi nazwa tego przełomowego dnia w roku, powinniśmy wiedzieć przynajmniej tyle, że był papieżem, za którego czasów chrześcijaństwo wyszło z podziemia, i z wyznania okrutnie prześladowanego stało się oficjalną religią cesarstwa rzymskiego. Data urodzenia Sylwestra nie jest znana, wiadomo natomiast, że zmarł po trwającym 21 lat pontyfikacie, 31 grudnia 335 r. Jest św. Sylwester patronem wigilii Nowego Roku, patronem przełomu.