ROK 2022 JEST SZCZEGÓLNY DLA NASZEJ PARAFII

31 grudnia 2021

2021 diecezja opolskaW związku z rozporządzeniem Penitencjarii Apostolskiej, przedłużającym z uwagi na ograniczenia pandemiczne w roku 2021 jubileuszowy Rok Jakubowy w Kościele Powszechnym do 31 grudnia 2022 r., dla upowszechnienia szlaków Jakubowych oraz rozwoju kultu św. Jakuba Starszego Apostoła, postanawiam utrzymać w mocy decyzję o ustanowieniu kościołów stacyjnych w roku 2022 oraz wskazaniu kolejnych Jakubowych kościołów jubileuszowych w diecezji opolskiej.

A zatem od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. status takich kościołów będą posiadały następujące świątynie:

1. Bazylika mniejsza św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie.
2. Kościół św. Jakuba Starszego w Raciborzu.
3. Kościół św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy.
4. Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Debrzycy.
5. Kościół św. Jakuba Starszego w Lubrzy.
6. Kościół św. Jakuba Apostoła w Mechnicy.
7. Kościół św. Jakuba Starszego w Nasiedlu.
8. Kościół św. Apostołów Andrzeja i Jakuba w Pawłowiczkach.
9. Kościół św. Jakuba Apostoła w Prężynie.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
Odpust zupełny mogą uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od 31.12.2021 r. do 31.12.2022 r. oderwą się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
• Nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych.
• Pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba St. Apostoła.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

CZYTAJ CAŁY DEKRET DOTYCZĄCY ROKU JAKUBOWEGO W KOŚCIELE POWSZECHNYM