1-7 maja: XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny

29 kwietnia 2022

tydzien biblijnyW dniach 1-7 maja br. przeżywać będziemy XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Temat tegorocznego Tygodnia Biblijnego brzmi: „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”. W niedzielę 1 maja otwiera go VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem „Pokój temu domowi” (Łk 10,5).

W niedzielę, 1 maja 2022 roku, we wszystkich kościołach przeżywać będziemy Szóste Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Swoim hasłem nawiązuje ono do trzyletniego programu duszpasterskiego, który poświęcony jest sakramentowi Eucharystii („Eucharystia daje życie”: 2019 – 2022). Obecny rok kościelny i duszpasterski przeżywamy pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Kościół w Polsce skupia swą tegoroczną medytację eucharystyczną na trzech darach zmartwychwstałego Chrystusa, którymi są: pokój, posłannictwo, świadectwo.

„W tę niedzielę, w sposób szczególny zwracamy uwagę na wybraną Księgę Pisma Świętego, którą chcemy czytać, medytować i którą chcemy się modlić na przestrzeni konkretnego roku. W tym roku jest to Ewangelia według św. Łukasza, z której zaczerpnęliśmy również hasło VI Narodowego Czytania Pisma Świętego: +Pokój temu domowi+ (Łk 10,15). Pokój, który płynie z głoszenia Ewangelii, z przyjęcia Ewangelii i z życia według nauczania Chrystusowego zawartego w Ewangelii” – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

Ks. prof. Witczyk przypomniał, że Niedziela Narodowego Czytania Pisma Świętego łączy się z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski, które miały miejsce przed sześcioma laty w Gnieźnie i Poznaniu. Stąd też w tym roku wypada szóste Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Uroczysta celebracja z udziałem zaproszonych lektorów odbędzie się w sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach i będzie transmitowana na żywo w TVP 1 o godz. 7.00. Ten sam rytuał czytania Pisma świętego towarzyszy Mszy św. sprawowanej w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, która będzie transmitowana na żywo w TVP1 o godz. 11.00 oraz Mszy św. transmitowanej z Jasnej Góry przez Tv Trwam o godz. 9.30.

„Róbmy co tylko możliwe, aby każdego dnia Tygodnia Biblijnego w naszych parafiach, któraś z form proponowanych przez Dzieło Biblijne mogła być realizowana, przeżywana, wykorzystywana” – zachęcił ks. prof. Witczyk.

biblista.pl / BP KEP