Od wtorku (17V) po raz drugi trwamy w modlitewnej nowennie w intencji Matek

20 maja 2022

modlitwaOd wtorku (17V) po raz drugi trwamy w modlitewnej nowennie w intencji Matek. Zawierzone Maryi Mamy symbolizują Róże jako dekoracja w prezbiterium. Można już zapisywać Mamy żyjące jak i zmarłe w zakrystii.

Dzień Matki to jedno z najbardziej wyjątkowych świąt. Jest obchodzone nie tylko w Polsce ale na całym świecie, bo macierzyństwo nie zna granic. Na każdym kontynencie, niemal w każdym kraju, dzieci doceniają swoje mam. Oficjalnie Dzień Matki w Europie obchodzi się dopiero od XX wieku - w Polsce od 1914 roku.

Jednak w wielu krajach mamy zaczęły celebrować swój dzień dopiero po II wojnie światowej. Jaka jest historia Dnia Matki w Polsce i jak świętują mamy w innych krajach? Początki Dnia Matki sięgają starożytności. Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie - symbole płodności i urodzaju. Dzień Matki zbliżony do tego, który znamy dzisiaj wywodzi się z siedemnastowiecznej Anglii. Obchodzono go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu pod nazwą „Niedziela u Matki”. Z tej okazji w kościołach odbywały się msze, a tradycją było obdarowywanie mam kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Chociaż nie zawsze tak było. W przedwojennej Polsce daty tego święta były ruchome. Pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w Krakowie w 1914 roku. Data, którą znamy dziś jest niezmienna od 1923 roku. Dzień Matki w 2022 roku wypada w czwartek, 26 maja. Tego dnia dzieci wręczają swoim mamom własnoręcznie przygotowane laurki, kwiaty i drobne upominki.Dzień Matki na całym świecie najczęściej obchodzi się w maju. W 77 państwach świata mamy świętują w drugą niedzielą maja. Tak jest między innymi w USA, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Chinach, Czechach, Danii, Niemczech, Japonii, Holandii, RPA, Turcji, Włoszech oraz na Ukrainie i Kubie. W pierwszą niedzielę maja świętują mamy w Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Mozambiku, na Węgrzech i Litwie. W ostatnią w Szwecji, Tunezji i Francji. Najbardziej "egzotyczny" termin na Dzień Matki wybrali mieszkańcy Indonezji tam święto obchodzone jest 22 grudnia.