Serdecznie zapraszam na odpust do Neustift

30 września 2022

2022 neustift2Serdecznie zapraszam na odpust do Neustiftu w niedziele (2.10) o godzinie 13.00. Odpust ku czci św Teresy od Dzieciątka Jezus.

Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim
(Mt 18, 4)

Powyższe zdanie, wypowiedziane przez Jezusa rozstrzygającego powstały wśród Jego uczniów spór o pierwszeństwo, w niezwykle trafny sposób opisuje postawę i sukces św. Teresy z Lisieux. Św. Teresa przejęła się wskazaniem Chrystusa by stać się jak dziecko – prostą, niewinną, ufną – dlatego też stworzyła „małą drogę”, która jest faktycznie drogą „świętego dziecięctwa”. W prostych słowach, przejrzystych opisach, z dziecięcą beztroską w swych pismach potrafiła zawrzeć najdonioślejsze prawdy naszej wiary.

Dlatego też został jest przyznany tytuł doktora Kościoła katolickiego, który jest zastrzeżony dla tych świętych, którzy wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga. Zważywszy na to, że doktorami Kościoła nazwano do tej pory jedynie cztery kobiety, a do czasów Soboru Watykańskiego II na ten tytuł zasługiwali jedynie święci posiadający wszechstronne wykształcenie teologiczne, uhonorowanie Małej Świętej tak zacnym tytułem możemy rozpatrywać w kategorii wspomnianego sukcesu Tereski. Jednak śmiało możemy stwierdzić, że to nie było jej aspiracją. Dla niej najważniejszym celem było dostanie się do nieba. Lecz nie tylko po to, aby osiągnąć stan szczęścia, ale by to szczęście i nam posyłać. Mała Tereska myślała już o nas, gdy mówiła „Chcę, aby moim Niebem było dobrze czynić na ziemi".