Parafia Ścięcia św.  Jana Chrzciciela

w Grobnikach

1. Bp Miziński: Akcja „Kolędnicy Misyjni” to włączenie się w dzieło misyjne Kościoła

23 grudnia 2022

2022 kmW tej akcji dzieci stają się misjonarzami Dobrej Nowiny, której współczesnemu światu potrzeba bardziej niż kiedykolwiek – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed akcją Kolędnicy Misyjni 2022/2023: „Kolędnicy Misyjni dzieciom w Papui-Nowej Gwinei”.
Bp Miziński przypomniał, że Kolędnicy Misyjni prowadzą swoją działalność w całej Polsce od 1993 roku. „+Misyjny+ to istotny przymiotnik, bo nie chodzi o samo kolędowanie, ale o wymiar misyjny kolędowania. Kolędowanie dzieci, które chodzą od domu do domu głosząc Dobrą Nowinę z uwzględnieniem charakteru misyjnego, to jest ich włączenie się w dzieło misyjne oraz przybliżenie dzieła misyjnego Kościoła i zbieranie ofiar, aby ich rówieśnicy, żyjący w dużo trudniejszych warunkach, mogły cieszyć się tajemnicą Narodzenia Boga jako małej Dzieciny” – wyjaśnił bp Miziński.


Sekretarz generalny KEP zwrócił również uwagę na wymiar ewangelizacyjny akcji, gdyż „dzieci stają się misjonarzami Dobrej Nowiny, której współczesnemu światu potrzeba bardziej niż kiedykolwiek w czasie konfliktów i wojen”. „Jest to ewangelizacja oddolna, synodalna, kiedy przychodzą małe dzieci, by głosić Dobrą Nowinę kapłanom na plebanii, biskupom w ich domach, alumnom w seminariach. Przybliżają również warunki życia w Kościołach lokalnych na świecie, a więc jest to dla nas ubogacenie” – podkreślił bp Miziński.
Dodał, że posługiwanie Kolędników Misyjnych wzbudza wrażliwość w sercu drugiego człowieka oraz kształtuje postawy miłości bliźniego. „Jest to wielkie dzieło, które dzięki zaangażowaniu rodziców, katechetów, sióstr zakonnych jest dziełem ewangelizacyjnym” – zaznaczył bp Miziński. „Dzieci włączają się w wielkie dzieło misyjne Kościoła, bo Kościół albo jest misyjny albo nie ma go wcale. Dlatego włączanie się w to dzieło jest tak ważne” – podkreślił.
Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, zwrócił uwagę, że przygotowanie tematów do akcji Kolędnicy Misyjni trwa kilka miesięcy. „Idziemy z Bożym błogosławieństwem, a więc jest posłanie kolędników w parafii 26 grudnia” – podkreślił. „To jest świadectwo, że nasi wierni rozumieją, czym jest kolędowanie, że jest to głoszenie. Kolędnicy głoszą Słowo Boże, zostawiają pamiątkę i proszą o wsparcie materialne” – wyjaśnił ks. Będziński.
Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podkreślił wymiar wychowawczy i rodzinny akcji. „Zwracamy uwagę, aby kolędowanie miało wymiar rodzinny. To kolędowanie misyjne staje się ewangelizowaniem dziecka, rodziny i całej wspólnoty” – podkreślił.
S. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, podsumowała akcję Kolędnicy Misyjni 2021/2022 Dzieciom w Azji Środkowej. „Owocem tego wymiaru ewangelizacyjnego są również ofiary materialne, które dzieci zbierają. Dzieci przypominają, że Kościół nie kończy się na naszej parafii” – podkreśliła.
S. Juszka zwróciła uwagę, że w ubiegłorocznej akcji Kolędników Misyjnych wraz z innymi ofiarami dzieci udało się zebrać ponad 1,6 mln zł. Dzięki tym środkom, w Kazachstanie udało się pomóc parafialnemu domu dziecka w diecezji Ałmaty, w Kirgistanie – centrum dziecięcemu rehabilitacyjno-wypoczynkowemu nad jeziorem Issyk-kul, a w Uzbekistanie – parafii Najświętszego Serca Jezusa w Taszkencie.
S. Dominika Haiter SSpS, misjonarka pracująca przez 35 lat w Papui-Nowej Gwinei, która katechizowała i uczyła szycia ręcznego w wioskach, a po studiach felczerskich pracowała w szpitalach i ośrodkach zdrowia, opowiedziała o sytuacji dzieci w Papui-Nowej Gwinei. „W Papui-Nowej Gwinei dzieci nie mają obowiązku chodzenia do szkoły, gdyż nie ma wystarczającej liczby szkół ani nauczycieli” – zauważyła. Dodała, że lepsza sytuacja panuje w szkołach katolickich.
W przesłaniu wideo „ze świata”, bp Walenty Gryk SVD, od 37 lat pracujący w Papui-Nowej Gwinei, podziękował wszystkim za wsparcie płynące z Polski.
Na zakończenie konferencji prasowej scenkę „Z kolędą w domu” przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego i Parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku pod opieką s. Marii Treffoń SSpS.
BP KEP

Informacje parafialne

Zobacz aktualne informacje
związane z życiem parafii:

Intencje parafialne

Ogłoszenia parafialne


Parafia online

live

 
 

Msze św. i spowiedź

w niedzielę:

8.00 Grobniki, 9.30 Debrzyca, 11.00 Grobniki

w dni powszednie:

Pn, śr, cz, pt, 17.00 Debrzyca , 18.00 Grobniki ; wt, sb. 7.00 Grobniki, 8.00 Debrzyca

 

Spowiedź zawsze przed mszą święta pól godziny

Nasza Parafia

Proboszcz: ks. Daniel Kasprzak

 

Adres: Grobniki
ul. Kościelna 2, 48-100 Głubczyce
Telefon: 77 485 67 88
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Więcej

Regulamin cmentarza

Informacje dodatkowe

Pielgrzymka na Maltę


2023 meski rozaniec3


  

Akt zawierzenia świata
Bożemu Miłosierdziu2020 milosierdzie


Polecane strony

diecezja opolska


wsd


wsd


doxa


doxa