Rekolekcje wielkopostne 26.02 - 01.03.2023 r.
25 lutego 2023
Kochani Parafianie!
Drodzy Bracia i Siostry!
Już kilka lat temu Ksiądz Proboszcz Daniel poprosił mnie o poprowadzenie wielkopostnych rekolekcji parafialnych. Nie ukrywam, że zaproszenie przyjąłem z wielką radością, wszak z ogromną wdzięcznością wspominam nasze dotychczasowe spotkania w Waszej parafii, kiedy to miałem zaszczyt i prawdziwą radość przyjeżdżać do Was i uczestniczyć w taki wielu ważnych chwilach, głosić kazania pasyjne, prowadzić czuwanie fatimskie, wspólnie spędzić wieczór ze św. Jakubem i w Waszej wspólnocie przeżyć inne ważne wydarzenia. Bardzo cieszę się, że znów będziemy mogli spotkać się i razem dostąpić łaski przemiany życia w czasie świętych rekolekcji.
Czym są rekolekcje? Święty Papież Jan XXIII w jednym ze swoich rozważań użył słów, które w formie zachęty chciałbym przesłać Wam, Drodzy Parafianie, na kilka dni przed wielkopostnymi rekolekcjami: „Rekolekcje to czas odpoczynku i pracy. Odpoczynek oznacza oddalenie się od biegu codzienności, skupienie i milczenie. Praca zaś to poszukiwanie woli Bożej w nas i staranie się o to, abyśmy ją pełnili. Należy tę pracę podjąć z sercem szeroko otwartym, szczodrym, radosnym i ufnym”.
Żywię nadzieję, że z Bożą pomocą ten czas taki właśnie dla nas będzie; że zrobimy wszystko, aby zatrzymać się na kilka dni w biegu codzienności po to, by na początku Wielkiego Postu zadać sobie niełatwe pytania o kondycję naszego życia duchowego, o kondycję naszej chrześcijańskiej tożsamości, o wygląd naszej codzienności.
Bez wątpienia zmienił nas na gorsze czas pandemii. Jesteśmy poranieni wieloma trudnymi sytuacjami. Na dodatek kontekst wojny w Ukrainie napawa nas lękiem, a trudności ekonomiczne i gospodarcze oraz sprawy dotyczące naszych rodzin napełniają nas niepokojem o jutro. Dlatego w czasie rekolekcji będziemy chcieli odnaleźć Chrystusa i przypomnieć sobie tę niezwykłą, że „Jeśli Bóg z nami, to któż przeciwko nam?” (Rz 8, 31). Napełnieni tą ufnością podejmiemy próbę, aby poukładać świat na nowo i rozpocząć lepsze życie!
Święty papież Jan w zacytowanych wyżej słowach określa pewien warunek konieczny dla dobrego przeżycia czasu rekolekcji: „Należy tę pracę podjąć z sercem szeroko otwartym, szczodrym, radosnym i ufnym”. Takiego serca otwartego, szczodrego, radosnego i ufnego, Drodzy Bracia i Siostry, szczerze Wam życzę. Bo tylko w takim sercu może dokonać się to, co jest istotą wielkopostnego czasu refleksji, czyli nawrócenie, tylko w takim sercu może dojrzewać postawa gotowości na spotkanie z Panem.
Szczęść Boże i do miłego zobaczenia!
ks. Paweł Chyla