23 - 30 kwietnia - Tydzień Biblijny
23 kwietnia 2023
W niedzielę, 23 kwietnia br., w kościołach w Polsce organizowane będzie VII Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które rozpocznie trwający do 29 kwietnia XV Tydzień Biblijny. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem fragmenty Ewangelii wg św. Jana. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zarówno myśl przewodnia Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Czy chcecie gardzić Kościołem?” (1 Kor 11,22), jak i hasło Tygodnia Biblijnego: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna, i Ducha Świętego”, zachęcają do zgłębiania tajemnicy Kościoła, nawiązując do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Podczas spotkania prasowego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przypominała o tym biblistka s. Judyta Pudełko PDDM. „Wybrane w tym roku fragmenty z Ewangelii wg św. Jana nawiązują do Kościoła. Będzie to m.in. tekst Modlitwy Arcykapłańskiej, podczas której Jezus modli się za swoich uczniów, ale również za przyszły Kościół, za wspólnotę, która zrodzi się dzięki przepowiadaniu apostolskiemu. Dzięki Słowu Bożemu możemy odkrywać i pogłębiać swoją wiedzę o tym, czym jest Kościół. Tego rodzaju inicjatywy trwają krótko, ale są po to, aby budzić w nas świadomość i pokazywać, gdzie jest źródło naszej wary. A tym źródłem jest Pismo Święte i Słowo Boże, które budzi naszą wiarę i nieustannie ją umacnia” – mówiła s. Pudełko.
Do diecezji w całym kraju trafiły materiały pomocne w uroczystej celebracji niedzieli 23 kwietnia. Stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, które jest organizatorem ogólnopolskiej inicjatywy, przypadającej w drugą niedzielę po Wielkanocy, zaproponowało duszpasterzom, aby ryt odczytania Pisma Świętego miał miejsce na początku Mszy św. Celebracja przewiduje odczytanie fragmentów z Ewangelii wg św. Jana, przeplatanych pytaniami do rachunku sumienia.
Zachęca się, aby po odczytaniu fragmentów Ewangelii celebrans odmówił modlitwę otwierającą aspersję, czyli pokropienie ludu Bożego zebranego na liturgii wodą święconą. Jak zwraca uwagę ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, akt ten nawiązuje do hasła Tygodnia Biblijnego, w którym są odniesienia do sakramentu chrztu. „Ten ryt przywołuje obrzęd chrztu i moment naszego oczyszczenia. To przez chrzest zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła. Podobnie Słowo Boże, które daje Ducha Świętego, oczyszcza, przemienia i rodzi w nas wiarę” – zaznaczył ks. prof. Witczyk.
Razem z materiałami pomocnymi w tej celebracji, rozesłano wzory karteczek z siglami biblijnymi oraz z Listów św. Jana, które wierni mogą zabrać po komunii św. lub na zakończenie Mszy św. „Niech posłużą jako wskazówki w chwilach medytacji i modlitwy oraz do rachunku sumienia” – mówił przewodniczący Dzieła Biblijnego.
Ks. prof. Witczyk zachęcił, aby zarówno w Tygodniu Biblijnym, jak i przez cały rok, korzystać z różnych form medytacji nad Słowem Bożym. „Moderatorzy diecezjalni przez cały rok prowadzą spotkania formacji biblijnej, kręgi biblijne. Jest to ciężka praca intelektualna. Chodzi o wnikanie w misterium Słowa Bożego, misterium Boga, które to Słowo objawia. Warto korzystać z takich spotkań, aby lepiej zrozumieć Pismo Święte” – dodał biblista.
Centralne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia o godz. 12.30 w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Będzie to Msza św. połączona z uroczystą celebracją odczytania Pisma Świętego, z rachunkiem sumienia oraz z udzieleniem sakramentu chrztu św. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Całość będzie transmitowana na kanale TVP3.
Po południu, o godz. 17 w dolnym kościele parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego odbędzie się również czytanie Pisma Świętego połączone ze świadectwami. Fragmenty Ewangelii wg św. Jana odczyta 10 osób, a wśród nich aktorzy, dziennikarze i uczestnicy życia publicznego. Spotkanie zakończy modlitwa pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Wydarzenie będzie relacjonowane w serwisach TVP Info.
W niedzielę transmitowane będą także celebracje Narodowego Czytania Pisma Świętego z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach (o godz. 7.00 w TVP1 i od godz. 11.00 w TVP3) oraz z Jasnej Góry (o godz. 9.30 w TV Trwam).
W sobotę, 22 kwietnia, wiceprzewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II ks. dr Marcin Zieliński poprowadzi rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, nawiązując w nich do hasła Tygodnia Biblijnego.
BP KEP