W poniedziałek 30 października w ramach przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych spowiedź

28 października 2023

2021 spowiedzSerdecznie zapraszam Wszystkich Parafian na spowiedź przed uroczystością Wszystkich Świętych.
Poniedziałek w Debrzycy o godz 16.00 a w Grobnikach o godz. 18.00.

Skoro chę się wyspowiadać, prawdopodobnie chcę zrobić to dobrze. To znaczy ważne jest dla mnie, by ten sakrament dodał mi siły, wydał duchowe owoce w moim życiu. Nie zawsze jednak wiem, czy dobrze się spowiadam. Nie zawsze mam okazję z kimś o tym porozmawiać. Mam wiele pytań:

FORMUŁA SPOWIEDZI
PENITENT: (osoba spowiadająca się) mówi: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
KAPŁAN odpowiada: Na wieki wieków. Amen
PENITENT czyniąc Znak Krzyża mówi: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
KAPŁAN: czyni znak krzyża i zachęca do ufności w miłosierdzie Boże. Może to uczynić słowami: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony/a w duchu wyznał/a swoje grzechy.
PENITENT: Kapłan powinien wiedzieć z kim ma do czynienia (pozwala mu to ocenić grzechy i dobrać właściwą naukę). Dlatego dobrym zwyczajem jest określić swój wiek i sytuację życiową. Np. Mam 28 lat, jestem kawalerem albo Mam 57 lat, mam męża i dwójkę nastoletnich dzieci.
Następnie rozpoczynając wyznanie grzechów mówi:
Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem/am: ….. (mówi kiedy)
Pokutę zadaną wypełniłem/am.
Obraziłem/am Pana Boga następującymi grzechami: ..... (Wylicza grzechy, a przy ciężkich podaję liczbę i okoliczności).
Na zakończenie mówi: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę i proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.
KAPŁAN: może udzielić krótkiej nauki. Następnie zadaje pokutę, zachęca penitenta do okazania żalu i udziela rozgrzeszenia
PENITENT po cichu mówi: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu (Łk 18,13).
KAPŁAN: (udzielając rozgrzeszenia wypowiada słowa)
Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i wylał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego
PENITENT odpowiada: Amen
KAPŁAN mówi: Wysławiajmy Pana bo jest dobry.
PENITENT odpowiada: A jego miłosierdzie trwa na wieki
KAPŁAN zapewnia: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.
PENITENT odpowiada: Bóg zapłać.
KAPŁAN: puka w konfesjonał.
PENITENT może pocałować kapłańską stułę.

Jednak formuła spowiedzi to nie wszystko. To tylko część widzialna i zewnętrzna. Najistotniejsze jest Twoje wnętrze - serce i sumienie.

Ustawa Kamilka

2024 kamilek

Przetarg Remont Dachu

remont dachu