4 Światowy Dzień Ubogich - “Wyciągnij rękę do ubogiego”

11 listopada 2020

2020 ubogichWyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32). Starożytna mądrość postawiła przed nami te słowa jako uświęcony kodeks do wprowadzania w życie. Brzmią one dziś z całą swoją znaczeniową mocą, pomagając nam skoncentrować wzrok na tym, co istotne i przekroczyć barierę obojętności. Ubóstwo ma różne twarze, które domagają się uwagi pod jednym, szczególnym względem: w każdej z nich możemy spotkać Pana Jezusa, który objawił nam, że jest obecny w swoich najmniejszych braciach (por. Mt 25, 40).

W nadchodzącym Światowym Dniu Ubogich tę wdzięczność zamienimy na modlitwę, w której w Opolu wezmą udział przede wszystkim ubodzy i Ci, którzy na co dzień im towarzyszą. Z wiadomych względów nie możemy w tym roku świętować tak, jak w latach poprzednich, w licznym gronie i przy wspólnym stole. Spotkamy się jednak na Mszy św. w niedzielę 15 listopada o g. 12.00 w katedrze opolskiej, której będzie przewodniczył Biskup Opolski Andrzej Czaja. Z uwagi na obowiązujące limity wiernych mogących brać udział w liturgii w kościele, zapraszamy wszystkich diecezjan do duchowej łączności oraz do śledzenia transmisji z tego wydarzenia na stronie internetowej parafii katedralnej: www.katedraopolska.pl.

Światowy Dzień Ubogich jest dla nas wszystkich przypomnieniem, że każdego dnia Chrystus przychodzi do nas «w swoich braciach najmniejszych» (por. Mt 25,40) oraz wołaniem o stałą i głęboką wrażliwość na ludzką biedę i odrzucenie. Czas pandemii i jej konsekwencje odsłaniają kolejne pokłady potrzeb tych, których sytuacja na co dzień trudna, staje się jeszcze bardziej dramatyczna. Ośmielam się zatem przy tej okazji prosić w imieniu Biskupa Opolskiego o stałe ewangeliczne «otwieranie serc i dłoni dla innych», o poszukiwanie ubogich i marginalizowanych w naszych wspólnotach, o rozpoznawanie ich potrzeb i ich zaspokajanie na miarę naszych możliwości.Pomimo świadomości pogarszającej się sytuacji materialnej naszych wspólnot parafialnych, ośmielam się również prosić o dalsze materialne wsparcie dla prowadzonej przez Jałmużnika Biskupa Opolskiego działalności na rzecz bezdomnych i ubogich. Ufam bowiem, że wobec docierającej do nas w czasie pandemii prawdy o kruchości ludzkiego zdrowia i życia, nowego znaczenia dla wielu nabierają takie wartości, jak bezinteresowna miłość, wielkoduszność i ofiarność. Stąd ta śmiała, ale poparta przekonaniem wyrażonym przez św. Pawła w 2. Liście do Koryntian, iż «radosnego dawcę miłuję Bóg» (2 Kor 9,7), prośba o wsparcie finansowe kierowana do duszpasterzy i wiernych naszej diecezji. Wsparcia tego można udzielić poprzez wpłatę na konto diecezjalne  «na potrzeby ubogich»: 86 1240 5178 1111 0010 8711 8310.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Łączę serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku

S. Aldona Skrzypiec SSPS

Jałmużnik Biskupa Opolskiego

Przetarg Remont Dachu